alevi arkadaş
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 12 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 20
 1. #1

  Standart Aleviler namaz kılarlar mı?


  Aleviler ve namaz konusunu bir kaç boyutuyla ele almak gerekiyor. Çünkü Alevilerin sürekli olarak maruz kaldığı soruların başında “neden namaz kılınmıyor” sorusu geliyor.
  namaz kılarlar mı?">www.vbulletin-turko.com - Aleviler namaz kılarlar mı? Her Alevi mutlaka ömrünün birden fazla döneminde “siz aleviler neden namaz kılmıyor, camiye gitmiyorsunuz?” sorusuyla karşılaşmıştır
  Bilindiği gibi namaz Farsça bir kelimdir. namaz kelimesin Kuran´da ki karşılığı salat´tir. Salat ise dua, tanrıyı içten anıp selamlama anlamına geliyor. Allah´i içten anıp selamlamanın, duanın ise biçimi, sekli yoktur. Dua, insanin Yaratıcı ile beraberliğidir. Bunun için belli bir saat, mekan, kural yoktur. İnsan istediği vakit, istediği dilde, istediği şekilde dua edebilir, Yüce Yaratıcısına şükür edebilir. Yüce yaratıcıyı anmak, Yaratıcıyla dolu olmak, bir araya gelmek için belli bir zaman dilimi yoktur. Bu her an olmalıdır ve her anda mümkündür. İbadeti belirli zamanlarla sınırlayan kendisini biçimsel kurallar ve şekillerden arındırmamış demektir. Böylesi şekilsel bir kuşatma ise yaşamın gayesine ters bir durumdur.
  Bazıları ibadeti biçimsel kurallarla sinirliyor. Çokça tekrarlamak durumunda kaldığımız gibi biz Alevilerde ise ibadeti kalıplaştırmak yoktur. Elbette ibadette belirli kurallar olması gerekiyor. Özellikle toplumsal olarak yerine getirilen ibadetin kuralları vardır. Ancak inancın temelidir gibi bazı yanlış uygulamalarla sırf ibadet olsun diye ibadet, ibadetin gayesini yok saymak demektir. Biz Alevilere dayatılanda budur. Deniliyor ki; “Aleviler illa camiye gidin, namaz kilin”. Amaç burada ibadet ise aleviler zaten toplumsal olarak Cem de ibadetlerini yerine getiriyorlar. aleviler kimseye, “Cem evine gelip Cem ederek ibadet edin” gibi bir dayatmanın sahipleri değiller. aleviler “herkesin inancı kendisine” ilkesi ile hareket ederken başkaları ısrarla Alevilere dayatmalarda bulunuyor. Hem de inançsal anlamda temeli olmayan gerekçelerle.
  Amacımız burada Alevilerle Sünniler arasındaki inanç farklılığını bütün boyutlarıyla tartışmak değildir. Amacımız ısrarla Alevilere dayatılan “günde beş (5) kez namaz kilin böylece iyi bir Müslüman olursunuz” gibi inancı biçimsel kurallara indirgeyen, hatta neredeyse bunu inancın özü sayan mantığın yanlış olduğunu belirtmektir. Namaz, neredeyse birileri tarafından inancın asıl gayesi haline getirilmiştir. “günde beş vakit namaz kılan kişi iyi bir insandır ve yaşamı anlamına uygun yasayan kişidir, kılmayan ise münafık, kafir kişidir” gibi bir anlayış ortaya çıkmıştır. aleviler asırlardır bunun inancın özüne ters bir tutum olduğunu belirtmişlerse de, siyasi anlamda iktidarda olmadıklarından dolayı seslerini kimseye duyuramamışlardır. İnancın asıl özünü takip edip uygulamak yerine gösteriş için yapılan fiillerle zamanını harcayanlara Maun suresinde söyle ikaz edilmektedir: “Dini yalanlayan gördün mü? İste yetimi itip-kakan, yoksulu doyurmayı teşvik etmeyen odur. İste namaz kılanların vay haline, ki onlar namazlarında yanılgıdadırlar, onlar gösteriş yapmaktadırlar, ve ufacık bir yardımı da engellemektedirler”. Biz Alevilerce anlaşılması gereken en önemli nokta burasıdır.
  Konun daha iyi anlaşılması ve doğrularımızın bilince çıkarılması için bazı tekrarları yapmak durumunda kalıyoruz. Konuya hakim olanların anlayışına sığınıyoruz.
  Önceki satırlarda da belirtmeye çalıştığımız gibi namaz Farsça bir kelimedir. Kuran da ki karşılığı Salat´ir. Salat´in anlamı ise Allah´i içten anıp selamlama ve duadır. Bu gün egemen Sünni anlayışın günde beş vakit kıldığı ve Alevilere dayattığı ve neredeyse dinin temeli saydığı namaz ibadetinin Kuran da beş vakit olduğu yönünde acık bir beyan yoktur. Madem namaz inancın özü sayılacak kadar önemli bir ibadet neden Yüce Yaratıcı bu konuda acık ve kesin hükümler ortaya koymasın?
  Aleviler namazı ret etmiyor. Nitekim Cem ibadetinde halka namazı seklinde ibadetlerini yerine getiriyorlar. Ancak bu namaz hiç bir şekilde egemen Sünni anlayışın namazıyla benzer değildir. Bazıları çıkıp diyebilir ki: “su kadar milyon insan namazı böyle kılıyor da siz aleviler neden farklı anlıyor ve uyguluyorsunuz?” Hemen belirtelim ki çoğunluk her zaman doğru yapıyor anlamına gelmez.
  İbadetle amaçlanan kişinin kendini yenilemesi, arındırması ve sosyal dayanışmayla kişiliğini tamamlamasıdır. Maun süresi böyle bir anlama sahip. İbadet için ibadet, gösteriş için yapılan ibadet nafile ibadetlerdir.
  Alevi ibadet anlayışı biçimsellikten uzak içtenliği esas alır. Al-i İmran Suresi 191. Ayetinde “Onlar; ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah´i anarlar”. Bakara s Suresi 239. Ayeti: “Eğer korkarsanız, (namazı) yaya yahut binekte iken kilin”. Bu ve benzer ayetlerde de anlaşılacağı üzere Allah insanlara içten ibadet etmeyi emrediyor.
  Birileri kabul etsin veya etmesin, Alevilerin ibadet anlayışı bu minval üzeredir.
  [/color] 2. #2
  gerçekten güzel bi konuya değinmişsin son zamanlarda burda cemaat evinde kalan şahıslarla baya bi tartışmamız oldu bu konu da bu açıklamayı yaptım ama arkadaşlar pek tatmin olmuyorlar ve merak ettiğim bi konu var
  KURAN-I KERİM de namaz bu şekilde kılınır şu ayetleri yada sureleri içermelidir diye bir konu geçiyor mu? eğer bilgisi olan arkadaş varsa yardımcı olmasını istiyorum. Ben iki farklı meal okudum fakat içersinde böyle bir şeye rastlamadım

 3. #3
  canlar aleviler yada sunniler diye birşey namaz konusunda tartışılamaz her müslamına farz olan şey namazdır ama biz aleviler neden namaz kılmıyoruz nedeni ise Hz. alinin namaz kılarken camii de öldürülmesinden dolayı namaz kılmıyoruz tek fark bu bunu anlamanızı sağlayacak şey bu konuyu ben daha önce dile getirmiştim ama kimse forumlara bakmıyor

 4. #4
  Kilarlar ancak namazlari da farklidir. "Kuran"da ibadetin tarifi yoktur. Bes vakit namaz yoktur. Kuran'da dua et, Allah'a dua et. Atin üzerinde, devenin üzerinde, yürürken, yanüstu yatarken, sirtüstü yatarken Allah'a dua edebilirsin yazar" derler. O nedenle, kendilerini nerede Allah"a yakin hissederlerse, orada ve Türkçe dua ederler. Bu onlar için namazdir. Alevi felsefesi insani kutsal kabul eder. O nedenle Aleviler namaz kilarken halka halinde, birbirlerine dönüktürler. Insanlar insanin yüzüne secde eder

 5. #5
  ben de namazi ve dualari gunun bes vakitine ayrilmasini anlayamiyorum bi türlü... insan istedigi zaman yaradanina siginmalidir, duasini
  etmelidir. ben neden namaz kilmiyorsun diye bi soruyla karsilasmadim henuz, eger böyle bi soruyla karsilasirsam tabiki verecek cevabim var asla onlarin laflarinin altinda kalamam. ama bu da bi gercek yanlis taniniyoruz canlar ayni ulkede yasamamiza ragmen, ya bizi gercekten tanimiyorlar ya da tanimak istemiyorlar..........bizim namazimiz cem dir canlar, degislerimiz var dualarimiz var lütfen anlatin bilgilenmek isteyenlere ( niye namaz kilmiyorsunuz diyenlere)..............sagol secil :-?

 6. #6
  güzel bir kono devamli busoruyla karsilasiyoruz. aleviler niye namaz kilmiyor birde neden ramazan tutmuyogibi soru.
  tabiki alevide namaz kilar hz.alinin sehit düsmesinde sonra namaz kilmamaktadirlar.

 7. #7
  bu konuda çok büyük tartışmalara girdim ama beni imana getirmeye kalkan şahıslarla bile karşılaştım bana kesin bir kanıt lazım ayrıca bizlerin Hz. Ali'nin camide sırtından vurularak öldürüldüğü için namaz kılmaması bana mantıklı gelmiyor. Nedeni ise şu biz O'nun yolundayız O namaz kılıyormuş ki namaz kılarken öldürülmüş O'nun ibadet ederken öldürülmesi bizim ibadet şeklimizi değiştirmemiz anlamına gelmez..

 8. #8
  Halka Namazı: Cem töreni için cem evinde toplanan Aleviler, meydana bir daire (halka) oluşturacak biçimde otururlar. Yani hemen hemen herkes, birbirinin yüzünü görür. Bu oturuş biçiminde, yüzler, camide olduğu gibi duvara doğru değil, didara (yüze, yani insana) doğrudur. İnsan fazlaysa, birkaç halka yapılabilir.

  Cem sırasında gerekli yerlerde, dede Türkçe dua okurken halkadakiler yere kapanırlar ve uzun süre “Allah, Allah!” derler.

  İşte, Alevilerin yere kapanarak yaptıkları bu secde, yüzünde Tanrı belirmiş olan insana secdedir. İnsana secde, onun yüzünde beliren, kalbinde mekân tutan Allah'a secdedir. Alevilikte, namaz, Tanrı önünde eğilmek ve onu saygıyla duymak olduğundan, halka biçiminde oturup yapılan bu secde ve anış, halka namazı olarak adlandırılır.

  alıntı

 9. #9
  Kuranda namaz yoktur kuran farsça değil arapçadır "namaz " kelimesi farsçadan dilimize geçmiş bir kelimedir

  bizim namaz dediğimizin orjinal arapça ismi salattır
  türçeksi yalvarma dua etmedir

  ayrıntıları geçtikten sonra gelelim asıl konuya

  aleviler niye namaz kılmıyor

  sizler farkında değilsiniz ama kılıyorsunuz canlar
  kuran da namaz üç şekilde tanımlanmıştır

  kıyan rüku ve secde bunların hepsini cem ayini sırasında uyguluyoruz

  nasıl sünnilerin 4 meshbinde namaz kılışında farklılık varsa alevilerinde sünnilerden farkı vardır

 10. #10
  tmm bu konuda hem fikirizde gerçekten benim işim inada bindi kuranda sayfa istiyolar parçaladım kendimi hatta şimdi meal okuyorum


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. SİZCE ALEVİLERE NAMAZ KILMAK FARZ MI?
  By sevgi_seli in forum Ziyaretçiler ( Soru - Cevap )
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 10-28-2013, 16:57
 2. ALEVİLERDE NAMAZ (SALAT) ANLAYIŞI
  By al mucteba in forum Alevi İnancı ve İbadetleri
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 01-18-2013, 12:28
 3. Salât/Namaz
  By ayfer in forum Alevi İnancı ve İbadetleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 11-29-2009, 21:45
 4. Alevi Islam Inanacinda Namaz(cem-halka Namazi)
  By seyduna_34 in forum Alevi İnancı ve İbadetleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 11-25-2008, 19:28
 5. TEKRAR NAMAZ.NAMAZLAR.HANGİ SÜNNETLER? KİMİN FARZLARI?
  By al mucteba in forum Yazılar,Makaleler,Araştırmalar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-04-2007, 13:39

Bu Konudaki Etiketler

Telif Hakları vBulletin v4.1.8 © 2000-2011, ve Jelsoft Enterprises Ltd.'e Aittir.
Sorularınız, önerileriniz ve şikayetleriniz için webmas52@gmail.com adresine mail atınız.

alevi arkadaşlık

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104